Ağız ve Çene Cerrahisi - Hürrem Sultan Hastanesi Üsküdar
arrow-right angle-down-sx angle-down-dx menu-hamburger search
Covid Testleri bilgi al
Whatsapp WhatsApp Whatsapp Hemen Ara Randevu Randevu Al

Ağız ve Çene Cerrahisi

Ağız ve Çene Cerrahisi

Diş implantları ve yirmi yaş dişlerinin veya azı dişlerinin çekimi, en yaygın ağız ve çene cerrahisi prosedürleridir. Ancak ağız ve çene cerrahisi söz konusu olduğunda çok daha fazla işlem yapılmaktadır. Ağız ve çene cerrahisinin başlıca tedavileri şunları içerir;

Anestezi

Ağız ve çene cerrahları, genel anestezi/derin sedasyon ve bilinçli sedasyon dahil olmak üzere ağrı ve anksiyete kontrolünün tüm yönlerinde uzman olmak üzere eğitilmiştir. Eğitimlerinin çoğu ayaktan anestezi ve hava yolu yönetimine odaklanarak onları diş muayenehanesinde ve diğer ayakta tedavi ortamlarında güvenli ve etkili anestezi hizmetleri vermeye hazırlar.

Dento-alveolar Cerrahi

Çoğu ağız ve çene cerrahisi uygulamasının temel dayanağı, hastalıklı veya gömülü dişlerin çekilmesini içerir. Gömülü dişlerin ortodontik destekli sürmesini sağlamak için bu dişlerin fonksiyonel ve estetik bir pozisyona getirilmesi için cerrahi olarak açığa çıkarılması dentoalveolar cerrahi pratiğinin önemli bir parçasıdır. Diğer geleneksel ofis prosedürleri arasında ağzın protezler için hazırlanması, oral enfeksiyonların tedavisi ve sert ve yumuşak dokudaki şüpheli lezyonların biyopsisi yer alır. Ağız ve çene cerrahisinde ayrıca ağız cerrahisi problemlerinin teşhisinde tavsiye veya yardıma ihtiyaç duyan genel diş hekimleri için birincil başvuru kaynağı olarak hizmet eder.

Diş implantları

Diş implantları, diş köklerinin yerini alan titanyum metal silindirlerdir. Kemiğin içinde büyüdüğü çene kemiklerine yerleştirilirler ve onları yerlerine kilitlerler. Diş implantları, eksik dişlerin yerine konulmasında çok etkin bir şekilde kullanılmaktadır. Dental implantlar bir veya daha fazla dişin rahat ve kalıcı olarak yerini alabilir ve birçok kişi tarafından son 50 yılda diş hekimliğinde en önemli gelişmelerden biri olarak kabul edilir. Ağız ve çene cerrahisi söz konusu olduğunda cerrah eksik dişleri değiştirmek için kullanılan diş implantlarını planlar ve yerleştirir.

Maksillofasiyal İskelet Deformitelerinin Cerrahi Olarak Düzeltilmesi

Maksillofasiyal iskelet deformitelerinin cerrahi olarak düzeltilmesi, çene, yüz iskeleti ve ilişkili yumuşak dokuların deformitelerini düzelten rekonstrüktif prosedürleri içerir. Bu anormallikler, doğumda ortaya çıkan veya sonraki büyüme ve gelişmede kendini gösteren veya travma, neoplastik süreçler ve dejeneratif hastalıklar yoluyla edinilen genetik, çevresel, gelişimsel, işlevsel veya patolojik anormalliklerden kaynaklanabilir. Yüz kemiklerinin kas-iskelet sistemi deformiteleri, bölgenin üç düzleminde (ön-arka, dikey ve enine) veya üçünün herhangi bir kombinasyonunda, tek taraflı veya iki taraflı ve bir veya her iki bölgede ortaya çıkabilir. Cerrahi prosedürler, fonksiyonel veya patolojik sorunları düzeltmek için yüz kemiklerinin yeniden konumlandırılmasını ve yeniden şekillendirilmesini içerir.

Ortognatik Cerrahi

Çenelerin ve yüz kemiklerinin gelişimsel büyüme anormalliklerini düzeltmek için ortognatik cerrahi yapılır. Bu anormallikleri olan hastalar genellikle bir maloklüzyon ile başvururlar. Bu sorunlar sadece çiğnemeyi değil, konuşmayı ve kişinin genel sağlığını ve yüzün estetik görünümünü de etkileyebilir. Cerrahi tedavi genellikle ortodonti ile birlikte yapılır. Ameliyat genel anestezi altında yapılır. Ameliyat sırasında çeneler sadece hastanın oklüzyonunu iyileştirmek için değil aynı zamanda normal yüz görünümünü de geri kazandırmak için doğru pozisyona getirilir.

Yarık ve Kraniyofasiyal Cerrahi

Ağız ve çene cerrahisinde, yarık dudak ve damak dahil olmak üzere maksillofasiyal bölgenin doğuştan ve kazanılmış kusurları cerrahi olarak düzeltilir. Yarık ve kraniyofasiyal cerrahinin çoğu çocuklarda görülür.

Maksillofasiyal Travma

Ağız ve çene cerrahisinde rutin ve karmaşık yüz yaralanmaları onarılır, kırık çene ve yüz kemiklerini ayarlanır, kopmuş sinirleri ve kanallar yeniden bağlanır ve yüz ve boyun bölgesindeki diğer yaralanmalar tedavi edilir.

Temporomandibular Eklem

Ağız ve çene cerrahisi temporomandibular eklem (TME) bozukluklarının tanısını ve cerrahi ve cerrahi olmayan tedavisini içerir. Ayrıca baş, boyun ve yüz ağrısının ayırıcı tanısını da içerir. Bu kapsamlı bilgi, hastaya ağrıyı ortadan kaldırırken normal işlevini yeniden kazanma yeteneği sağlar.

Patolojik Durumlar

Ağız ve çene cerrahisi doktorları, kistler, iyi huylu ve kötü huylu tümörler, yumuşak doku ve ağız boşluğu ve tükürük bezlerinin ciddi enfeksiyonları dahil olmak üzere ağız ve çene bölgesi hastalıkları olan hastaları teşhis eder ve yönetir. Tümörlerin çıkarılmasını takiben ağız ve yüzün rekonstrüksiyonu, ağız ve çene cerrahının hastaları optimum görünüm ve fonksiyon seviyelerine döndürme yeteneğini temsil eder.

Rekonstrüktif ve Kozmetik Cerrahi

Ağız ve çene cerrahisi doktorları, önceki travma veya patolojinin çıkarılması sonucu kalan çene, yüz kemiği ve yüz yumuşak doku problemlerini düzeltir. Biçimi ve işlevi geri kazandıran bu ameliyat genellikle çeneleri ve yüzü yeniden yapılandırmak için vücudun diğer bölgelerinden deri, kemik, sinir ve diğer dokuları hareket ettirmeyi içerir. Aynı beceriler, ağız ve çene cerrahları, istenmeyen yüz özellikleri veya yaşlanmadan kaynaklanan sorunları iyileştirmek için kozmetik prosedürler uygularken de kullanılır.

 

Paylaş:

Formu Doldurarak Bize Ulaşabilirsiniz!

Yazdığım bilgilerin sadece bilgilendirme amacı ile Hürrem Sultan Hastanesi tarafından kullanılmasını kabul ediyorumaydınlatma metnini okudum anladım.
Lütfen bekleyiniz mesajınız gönderiliyor.