Bişektomi Ameliyatı (Yanak İnceltme) | Hürrem Sultan Hastanesi
arrow-right angle-down-sx angle-down-dx menu-hamburger search
Covid Testleri bilgi al
Whatsapp WhatsApp Whatsapp Hemen Ara Randevu Randevu Al

Bişektomi Ameliyatı (Yanak İnceltme)

Bişektomi, bilindiği üzere yanakların belirginleştirilmesi ve ortaya çıkarılması için yapılan bir işlemdir. Bişektomi, Hollywood yanağı olarak da halk arasına yaygındır. Bu işlem yanak estetiği olarak da bilinir. Bişektominin yapılma amacı daha keskin yüz hatlarına sahip olmaktır.  Bu estetik, uzman kişiler tarafından yapılmaktadır. Aksi takdirde beraberinde birçok sorunu getirebilir. Bişektomi, yanağın iç kısmın küçük kesikler atılarak yanak içindeki yağların alınması ile gerçekleşir.  Bu işlem sırasında doktorlar lokal anestezi yapmaktadırlar.

İşlemin belirli adımları vardır. En başta hastanın nasıl bir yanak yapısı istediği öğrenilir daha sonra doktor da hasta için en uygun olan yanak şeklini hesaplar. Hesaplamalar yapıldıktan sonra hasta işlem için ameliyata alınır. Ameliyata alındıktan sonra hastaya lokal anestezi uygulanır. Hasta işlem sırasında ağrı veya sızı hissetmez. Anestezi yapıldıktan sonra hastanın yanağının iç kısmına küçük kesikler atılır. Bu işlemde küçük kesikler atmak önemlidir. Bu yüzden titizlik isteyen bir işlemdir. Bundan dolayı seçeceğiniz doktora dikkat etmeniz gereklidir. Bu işlemden en iyi verimi alabilmek için alanında iyi bir doktorla anlaşmanız gerekmektedir.

İşlem genellikle 20-30 dakika arasında değişkenlik göstermektedir. Ancak bu süre 1 saate kadar çıkabilmektedir. Bu değişkenliğin sebebi yapılan işlemin zorluğuna bağlıdır. Çünkü herkes aynı yanak yapısında sahip değildir. Bazı yanakların şekil alması da zor olabilmektedir.

Bişektomi Yanak İnceltme Ameliyatı Çeşitleri Nelerdir?

Bişektomi ameliyatının iki farklı türü vardır. Bunun ilki anestezi ile gerçekleştirilen ameliyat diğeri ise ameliyatsız işlemdir. Lokal anestezi işleminin dahil olduğu ameliyatı yukarıda anlatıldığı gibidir.

Diğeri ise ameliyatsız gerçekleşen operasyonlardır. Ameliyat işlemi yapılan bişektomi işleminde genelde yanağın iç bölgesine yağ keselerini almak için sinyaller gönderen bir alet yerleştirilir. Bu alet ile yanak içerisine 10 dakika boyunca frekans gönderilmektedir. Bu operasyon sırasında yanaktaki yağlar yok edildiği için yüz istenilen forma gelmektedir. Ameliyatsız işlemde radyasyon bulunduğu için kronik hastalığı olanlara ve hamile kişilere zararlı olabilir. Tabii bu işlemler hastanın tercihine göre değişebilir. Çünkü hayati bir öneme sebep olabilmektedir. Bunun için uzman bir doktora danışmak gerekmektedir. Doktorun görüşlerine göre bişektomi işlemini gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Bu yüzden risk bulunup bulunmadığını araştırmak gerekir.

Kimler Bişektomi Ameliyatı Yaptırabilir?

Öncelikli olarak bu ameliyat için yaş şartı aranmaktadır. Kilosu norma ve yüz yapısı yuvarlak olan 18 yaşını doldurmuş her kadın ve erkek birey bu ameliyatı yaptırabilir. Bu ameliyatın önerilmediği durumlar da vardır. Aşırı kilolu yani obezite olan kişilere bu ameliyat tavsiye edilmemektedir. Bunun yanında yaşı 45’i geçmiş bireylere de bişektomi ameliyatı önerilmektedir.

Bichat adı verilen yağ bezleri her bireyde farklı oranda bulunabilir. Yaşa bağlı olarak da bu oran değişiklik göstermektedir. Ameliyat yaptıracak olan kişi uzman incelemesinden geçmelidir. Uzman onayı alındıktan sonra ancak ameliyat yaptırılabilmektedir. Bu inceleme hekimin size sorular yöneltmesi ya da teste tabi tutması şeklinde olabilir.

Eğer siz de Bişektomi ameliyatı yaptırmak istiyor fakat yeterli bilgiye sahip değilseniz Üsküdar Özel Hürrem Sultan Hastanesi doktorlarına başvurabilir ve uygun olması durumunda operasyon sürecinizi başlatabilirsiniz.

Bişektomi Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Bişektomi ameliyat olarak nitelendirilse de aslında ayakta yapılan bir estetik operasyondur. Ameliyat öncesi ağız temizliği titiz bir şekilde yapılarak lokal anestezi uygulanmaktadır. Temizliğin titiz olması ameliyat esnasında oluşabilecek enfeksiyonların en aza indirilmesini sağlamaktadır.

Lokal anestezi yapıldıktan sonra cerrah yanak içine kesi atmaktadır. Bu kesi ile yanakta bulunan yağlar alınmaktadır. Böylelikle yanak daha estetik görünüme kavuşacaktır. Yağ torbaları alındıktan sonra ise ameliyat bölgesine dikiş atılarak işlem tamamlanmaktadır. Ameliyat çok kısa sürmektedir. Hastanede yatış söz konusu değildir. Hasta ameliyat sonrası taburcu olmaktadır.

Bişektomi Ameliyatı Öncesi

Her ne kadar basit bir ameliyat olsa da bişektomi ameliyatından bir hafta öncesinde uzmanın tavsiye ettiği doğrultusunda hareket edilmelidir. Ameliyat öncesinde şu hususlara dikkat etmekte fayda vardır;

 • Ameliyattan en az bir hafta önce alkol alınmamalıdır. Sigara tüketimi de sonlandırılmalıdır.
 • Hasta kan sulandırıcı ilaç kullanıyorsa ameliyat öncesinde bu ilaçları kullanmayı bırakmalıdır.
 • Eğer bireyin sağlık sorunları varsa ve bu yüzden ilaç kullanıyorsa ameliyat öncesi hastalığını ve kullandığı ilaçları doktoruna bildirmelidir.
 • Eğer birey hamileyse veya ciddi hastalıkları varsa mutlaka doktor incelemesine girmelidir.

Yukarıda verilen hususlar uzman tavsiyesidir. Bu hususlara dikkat etmek ameliyat anında ve sonrasında daha verimli sonuçlar elde etmede etkili olacaktır.

Bişektomi Yanak İnceltme Ameliyatı Sonrasında Yapılması Gerekenler

Bişektomi sonrasında mutlaka doktorun vermiş olduğu önerilere dikkat edilmesi gereklidir. Bu öneriler yapılmadığı sürece yaralar uzun süre iyileşemeyebilir. Aynı zamanda enfeksiyon kapılması durumu da yaşanabilir. Bunun için ameliyat sonrasında bazı önlemler alınmalıdır. İşlem gerçekleştirildikten sonra çok ciddi ağrılar genel olarak yaşanmamaktadır. Hastalar genel olarak iki ya da üç hafta içinde iyileşme belirtileri gösterirler. Ancak bazı vakalarda aksilikler yaşandığı da söylenebilir. Ameliyat sonrası hastalar şu hususlara dikkat etmelidir ;

 • Hastanın yüzünde şişlik ve morluk oluşmaması için soğuk su torbası ile baskı yapılabilir.
 • Ameliyat sonrasında hastaların ağır bir iş yapmamaları tavsiye edilmektedir.
 • Uzmanlar bu dönemde soğuk ve sıvı besinler tüketilmesini önermektedir.
 • Bişektomi ameliyatı sonrasındaki ilk bir hafta boyunca ağız içinde iltihap oluşmaması için tuzlu su ile ağız gargarası yapılması gerekiyor. Çünkü ağız içinde yiyeceklerden veya dışarıdan gelen virüsler yoluyla enfeksiyon bulaşabilir. Bu yüzden gargara yapılması çokça önemlidir.

Bişektomi yapanlar kişiler genelde işlem sonrasında ağız içinde morarma ve şişmeler yaşadıklarını belirtmektedir. Elbette bu etkiler yapılan yanağa göre değişim gösterebilmektedir. Bazen işlem sonrasında bir hafta boyunca yüzde şişlik de oluşabilmektedir. Ancak bu durum çok nadir görünen geçici olaydır.

Özellikle ilk bir ay içinde ciddi bir dikkat istemektedir. Ameliyatın hemen sonrasındaki ilk bir kaç günde çiğnemekte ve yutmakta zorluk çekebilir. İşte bu yüzden sıvı ile beslenme sağlanması daha uygundur.  Sonraki günler ise yavaş yavaş katı gıdaya geçiş sağlanabilir. Ameliyat sonrası hastanın beslenmesi de hızlı iyileşmesi için önemlidir.

Sıkça Sorulan Sorular

 1. Bişektomi ameliyatı ağrılı mıdır?

Ameliyatı yaptıran kişiler genellikle işle yapılırken ağrı çekmediklerini söylemektedirler. Yani çok ciddi ağrılar yaşamazsınız.

 1. Ameliyat sonrasında yüz ne kadar sürede oturur?

Bu genellikle kişiye yapılan işleme göre değişmektedir. Bazı kişilerin işlemleri zor geçtiği için iyileşme süreleri uzayabilmektedir. Genellikle yüzün oturması 3 hafta içinde tam olarak gerçekleşir.

 1. Ameliyat ne kadar sürer?

Ameliyat süresi yine aynı şekilde yanak kısmından ne kadar yağ alınacağına bağlıdır. Ameliyat süresi genellikle 20-30 dakika arasında gerçekleşir. Ancak bu süre bir saate kadar çıkabilir.

 1. Ameliyat sonrasında nasıl beslenilmelidir?

Ameliyat sonrasında soğuk ve sıvı yiyecek ve içecekler tüketilmelidir. Soğuk yiyecek ve içecekler ile yaraların kana riski azalır.

 1. Bişektomi fiyatları ne kadar?

Bişektomi fiyatları 2022 senesi için 4000-8000 türk lirası arası değişkenlik göstermektedir. Hastaneye, doktora ve işlemin zorluğuna göre fiyat değişikliği olmaktadır.

 1. Bişektomi ağrıları ve enfeksiyonları yaşanmaması için neler yapılmalıdır?

Bunun için doktorunuzun verdiği ilaçları alabilirsiniz bunun dışında evde yapılabilecek işlemlerde vardır. Mesela enfeksiyon önlemi için tuzlu su ile gargara yapılması enfeksiyon ve ağrıları önlemektedir.

Paylaş:

Formu Doldurarak Bize Ulaşabilirsiniz!

Yazdığım bilgilerin sadece bilgilendirme amacı ile Hürrem Sultan Hastanesi tarafından kullanılmasını kabul ediyorumaydınlatma metnini okudum anladım.
Lütfen bekleyiniz mesajınız gönderiliyor.