Covid-19 Aşıları Hakkında Bilinmesi Gerekenler | Hürrem Sultan Hastanesi
arrow-right angle-down-sx angle-down-dx menu-hamburger search
Covid Testleri bilgi al
Whatsapp WhatsApp Whatsapp Hemen Ara Randevu Randevu Al

Covid-19 Aşıları Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Yaklaşık bir yıldır tüm dünyayı etkisi altına alan COVID-19’a karşı bağışıklık oluşturmak, süreç içerisinde bireylerin hastalığa yakalanma olasılığını ve başkalarına bulaştırma ihtimalini düşürmek amacıyla aşılama çalışmaları 14 Ocak’ta başlamıştır. İlk 3 gün içerisinde Sağlık Bakanlığı verilerine göre ülkemizde 700bine yakın aşılama çalışmaları gerçekleşmiştir. Aşı ile ilgili en çok merak edilen sorular ise şöyle:

COVID-19 geçirdim, yine de aşı yaptırmalı mıyım?

COVID-19 geçiren kişilerde koruyuculuk bir müddet daha devam etmektedir. Bu aşamada, COVID-19 geçiren ve koruyuculuğu devam eden bireyler öncelikli gruplarda yer almamaktadır.

İnaktif COVID-19 aşısı olduktan sonra hastalığa karşı ne kadar süre korunacağım?

Aşının koruyuculuğunun yüksek olduğu bilinmekte, bu konuda klinik araştırmalar devam etmektedir. Fakat bilimsel olarak net bir cevap henüz verilmemektedir.

Aşı olurken bildirilmesi gereken ve risk yaratabilecek durumlar nelerdir?

Gebelik, bağışıklığı baskılayıcı ilaçların kullanılması, bağışıklığı baskılayan AIDS gibi hastalıklar, alerji gibi durum ve hastalıkların bildirilmesi gerekmektedir.

Aşı yaptırdıktan sonra da temizlik, maske ve mesafe kurallarına devam edecek miyim?

Aşı olduktan sonra hastalığa karşı koruyuculuğun gelişmesi genelde birkaç hafta alır. Ayrıca bu durum herkeste aynı şekilde seyretmeyebilir ve aynı şekilde koruyuculuk gelişmeyebilir. Ya da aşı olan kişi kendisi korunuyor olsa dahi başkasına bulaştırabilir. Bu aşamada maske, temizlik ve mesafe kurallarına uymaya devam etmemiz gerekmektedir.

Çocuklara COVID-19 aşısı yapılacak mı?

18 yaş altı gruplar öncelikli risk grubunda yer almadığı için şu aşamada çocuklara COVID-19 aşısı uygulanmayacaktır.

COVID-19 aşısı gebelere uygulanabilir mi?

COVID-19’u ağır geçirme riski yüksek olan gebelere kendi istekleri halinde aşı uygulanabilir. Aşının gebeliğin ilk üç ayında uygulanmaması tercih edilir.

COVID-19 aşılamasında neden önceliklendirme yapılıyor?

Öncelikli gruplar hastalığı ağır geçirme ve bulaştırma riskleri göz önüne alınarak belirlenmiştir. Öncelikli grupların aşılanması tamamlandığında T.C. Sağlık Bakanlığı isteyen herkesin aşıya ulaşabilmesini planlamaktadır.

Koronavirüs aşısı alerji yapar mı?

Alerjik bünyelerde her antijenin alerji yapma ihtimali vardır. Bu sebeple aşı olan vatandaşlarımız, alerji ihtimaline karşın 30 dakika süreyle sağlık kurumunda bekletilerek, alerji açısından gözlenecektir.

Koronavirüs aşısı şeker ve kanser hastalarına yapılır mı?

Hastaların takibini yapan klinisyenler tarafından değerlendirilmek kaydıyla yapılabilir. Bu konuda önemle belirtmemiz gereken bir husus bulunmaktadır. O da internet üzerinden ve sosyal  medya kanallarından, konunun uzmanı olmadığı halde dayanağı olmayan bilgilerle, insanlarımızın geleceğini tehlikeye atanlar konusunda vatandaşı uyarmaktır.

Paylaş:

Formu Doldurarak Bize Ulaşabilirsiniz!

Yazdığım bilgilerin sadece bilgilendirme amacı ile Hürrem Sultan Hastanesi tarafından kullanılmasını kabul ediyorumaydınlatma metnini okudum anladım.
Lütfen bekleyiniz mesajınız gönderiliyor.