Diş Protezi Tedavisi - Hürrem Sultan Hastanesi Üsküdar
arrow-right angle-down-sx angle-down-dx menu-hamburger search
Covid Testleri bilgi al
Whatsapp WhatsApp Whatsapp Hemen Ara Randevu Randevu Al

Diş Protezi

Dişiniz iki kısımdan oluşur; çene kemiğinize gömülü olan kök ve dişin görebileceğiniz kısmı olan taç. Bir diş eksildiğinde veya çekildiğinde, daha önce diş kökünü çevreleyen kemik erimeye veya bozulmaya başlar. Eksik dişleri olan birçok insan, bir daha asla çekici bir gülümsemeye sahip olamayacaklarını düşünse de, bu görüşü diş protezi tedavileri ile çürütmek mümkündür.

Diş Protezi Nedir?

Protez, bir organ veya parçasının eksikliğinin yapay olarak onarılarak işlevin iyileştirilmesi işlemidir. Diş hekimliğinde diş protezi, eksik dişlerin ve diş etlerinin atrofik kısımlarının değiştirilmesini sağlayan kişiye özel bir tıbbi üründür.

Diş Protezi Türleri Nelerdir?

İki ana protez türü vardır; sabit ve hareketli protezler. Sabit protez, dişlerin ağızdan çıkarılamayan yapay ikamelerle değiştirilmesi ve/veya restorasyonu ile ilgili diş protezi dalıdır. Sabit protez, yapıştırılabilir veya doğal dişlerde, diş köklerinde veya diş implantlarının sütunlarında güvenli bir şekilde tutulabilir.

Dişler tamamen kaybedilmişse hastalara tam hareketli protez seçeneği sunulabilir. Bu diş protezleri hastanın ağız boşluğunun spesifik fizyolojik özellikleri dikkate alınarak yapılır.

Sabit Diş Protezleri

Diş implantları, çıkarılabilir (hibrit protez olarak adlandırılır), bir diş kronu veya bir köprü aracılığıyla çene kemiğine yapıştırılabilen (sabit protez olarak adlandırılan) gelecekteki diş protezlerinin temelidir. Bazı durumlarda çıkarılabilir bir diş protezini bile sabitlemek mümkündür.

Sabit protezlerin temel özelliği hastanın dişleri kendi kendine çıkaramamasıdır. En dikkat çekici sabit diş protezleri kron ve köprülerdir. Kuronlar hasarlı dişlere sabitlenir veya kaybedilen dişlerin yerine yerleştirilir ve genellikle köprülerin yerini alır.

Diş kronu, diş yüzeyinin çoğunu veya tamamını kaplamak için kullanılan yapay bir içi boş diştir. Günümüz dünyasında, çoğunlukla onları imal etmek için kullanılan malzemede farklılık gösteren bir dizi kron vardır. Bu nedenle metal, kompozit veya porselen diş kronları olarak sınıflandırılırlar. Porselen kronlar ayrıca porselen kaynaştırılmış metal, zirkonya ve preslenmiş porselen kronlara ayrılır.

Porselen diş restorasyonları olarak da bilinen estetik porselen kronlar, modern estetik diş hekimliğinin zirvesidir. Tek kullanılan malzemenin doğal diş tonuna uyacak şekilde ayarlanmış dental seramik olduğu “metalsiz” diş kronlarıdır. Bir diş kronunun yerleştirilmesi sırasında, tedavi edilen dişe farklı tonlarda diş çimentosu katmanları uygulanır. Porselen kuronlar sadece son derece estetik olmakla kalmaz, aynı zamanda ön dişlerde ve azı dişlerinde kullanılabilecek kadar esnektir. Porselen bir diş kronu hem doğal dişe hem de implanta yapıştırılabilir. Porselen diş kronlarını üretmek için kullanılan en yaygın malzemeler lityum disilikat ve Zirkonyadır. Her iki malzeme de yüksek kalitededir ve birbirini iyi tamamlar.

Hareketli Protezler

Çoğu insan çıkarılabilir protezlerin nasıl göründüğüne aşina olsa da nasıl çalıştıklarını bilmek de önemlidir. Çıkarılabilir protezler aslında bir emme etkisi ile yerinde tutulur. Ağız çatısının geniş yüzey alanından ekstra destek ile üst protezden yararlanılır. Bu, protezin stabil olmasını sağlar. Çıkarılabilir protezler ayrıca bir hastanın yüz özelliklerini korumasına da izin verebilir; protezler yüz kemiğine, yanak ve dudakların yumuşak dokularına destek sağlayacaktır.

Protezler ağzınızın ölçülerine göre yapılır. Laboratuvar bu ölçüden protez kaidesini yapacak ve diş hekimi ve laboratuvar teknisyeni birlikte çalışarak mükemmel boyut ve şekle sahip yapay dişleri seçecektir. Hareketli protezler söz konusu olduğunda farklı türler olduğunu bilmeniz önemlidir;

Acil Protezler: Bunlar, kalıcı protez takmaya başlamadan önce kısa bir süre kullanılan protezlerdir. Diş çekildikten sonra diş etleri küçüldüğünden ve ağızdaki kaslar hala uyum sağladığından, iyileşme süreci tamamlandıktan sonra kalıcı protezler gibi aciş protezler de oturmayacaktır. Ancak bu protezler size o an ihtiyacınız olan dişleri verecek ve protezlere alışmanızı sağlayacaktır.

Geleneksel Tam Protezler: Geleneksel tam protezler ağzınıza rahatça oturacak şekilde üretilmiştir. Dayanıklıdırlar, uzun ömürlüdürler ve doğal dişler gibi işlev görürler. Ayrıca, dişlerinizin doğal görünümüne mümkün olduğunca yakın olacak şekilde hazırlanırlar.

İmplant Destekli Diş Üstü Protezler: Protezlerin stabilitesini artırmak için iki veya daha fazla dental implant kullanılarak bir üst veya alt protez güvenli bir şekilde sabitlenebilir. Üst çene, kemiğinin daha az yoğun olması nedeniyle tipik olarak alt çeneden daha fazla implanta ihtiyaç duyacaktır. İmplant destekli diş üstü protezlerin konfor ve işlevsellik sağladığı bilinmektedir.

Kısmi Protezler: Kısmi protezler, plastik bir malzemeden yapılmış, çıkarılabilir ve ucuz protezlerdir. Bunlar, diş çekildikten sonra ağzınızın iyileşmesini beklerken dişleri değiştirmek ve yer açmak için geçici olarak giyilmek içindir.

Hareketli Kısmi Protezler: Bu dayanıklı protezler, daha hafif ve daha iyi oturmaları için özel bir metal malzemeden yapılmıştır. Plastik protezlerden daha pahalı olsalar da, sabit köprülerden veya diş implantlarından daha ucuzdurlar.

Hastanın hareketli protez takarken yemek yemeye ve konuşmaya alışması biraz zaman alabilir. Bir alışma döneminden sonra ağız farklı çalışmaya alıştıkça ve hasta protez takmaya alıştıkça bu işlevler daha kolay hale gelir. Yakın zamanda dişlerinizi kaybettiyseniz ve hemen takma diş aldıysanız, bir miktar doku küçülmesi ve kemik kaybı olması normaldir. Bu nedenle, birkaç ay içinde protezlerinizin artık tam oturmadığını görebilirsiniz. Bu noktada iki seçeneğiniz olacak: Acil (geçici) protezlerinizi yeniden yaptırabilirsiniz. Bu, alveolar sırtınızın yeni hatlarına daha iyi uyum sağlamak için protez tabanının altına materyal eklendiği anlamına gelir. Daha iyi bir seçenek, daha uzun süre dayanan ve daha iyi oturan bir dizi geleneksel tam proteze geçmektir. Uygun bakım ile protezler, diş kaybı sorununa fonksiyonel, estetik ve ekonomik bir çözüm sunar.

Paylaş:

Formu Doldurarak Bize Ulaşabilirsiniz!

Yazdığım bilgilerin sadece bilgilendirme amacı ile Hürrem Sultan Hastanesi tarafından kullanılmasını kabul ediyorumaydınlatma metnini okudum anladım.
Lütfen bekleyiniz mesajınız gönderiliyor.