Kepçe Kulak (Otoplasti) Ameliyatı | Hürrem Sultan Hastanesi
arrow-right angle-down-sx angle-down-dx menu-hamburger search
Covid Testleri bilgi al
Whatsapp WhatsApp Whatsapp Hemen Ara Randevu Randevu Al

Kepçe Kulak (Otoplasti) Ameliyatı

Kulak kıvrımının silik ya da kulağın kafa tabanına olan uzaklığının fazla olmasın kepçe kulak denir. Kepçe kulak ameliyatı kulağa yeniden şekil vermek amacıyla yapılan cerrahi bir prosedürdür.

Kepçe Kulak Ameliyatı için Uygunluk

Özel Hürrem Sultan Hastanesi olarak kepçe kulak ameliyatı için hastamızın uygunluk durumuna uzman plastik cerrahi doktorumuzla birlikte detaylı muayene sonrasında karar veriyoruz. Kulak dokusu gelişimini 6 yaştan itibaren büyük çoğunluğunu tamamladığı için özellikle okul öncesinde çocukların yaşayabileceği psikolojik travmalardan uzak tutmak amacıyla sıklıkla yapılan vakalardan olsa da ileriki yaşlarda da uzman doktora başvurulduğu zaman kepçe kulak ameliyatı gerçekleşebilir.

Ameliyat

Kepçe kulak ameliyatında kullanılan çeşitli yöntemler vardır. Ameliyat öncesinde hastamızın beklenti ve istekleri doğrultusunda uygun yöntem seçilerek ameliyat planlanır. Ameliyat genel anestezi ya da sedasyonla lokal anestezi altında (çocuk hastaların sakinleştirilerek ameliyat bölgesinin uyuşturulması şeklinde) yapılır. İleriki yaşlardaki hastalarımızda genellikle sedasyon ve lokal anestezi tercih edilir. Ameliyat süresi ortalama 1 ile 1.5 saat arası sürmektedir. Lokal ya da sedasyonla yapılan kepçe kulak ameliyatlarında hastanede yatış önerilmez. Kepçe kulak ameliyatı kulak arkasından yapılan kesi ile gerçekleşir. Kulak kıkırdağı yeniden şekillendirilir, kulak ve kafa tabanı ile kulak arkasındaki açının ve mesafenin yeri ayarlanır. Kulak arkasındaki kesi kapatılarak ameliyat tamamlanmış olur.

Ameliyat Sonrası İyileşme

Ameliyat sonrasında ilk hafta kulak üzerine yatılması önerilmez. İlk birkaç gün kulak bölgesinde baskı, şişlik, ağrı, ve gerginlik hissi olması normaldir. Bunlar zamanla azalır. Kulak bölgesi ilk hafta hafif ödemli, sararmaya yüz tutmuş ve mor şekilde olabilir. Haftalar ilerledikçe kulak dokusu daha da şekillenmeye başlar. Geceleri kulak kıvrılmasını engellemek amacıyla hastaya 2 hafta tenis bandı önerilir. Ödemler geçtikçe kulak bölgesi daha da şekillenir. Kepçe kulak ameliyatı sayesinde özellikle okul öncesindeki ihtiyacı olan çocuk hastalarımızın özgüvenini arttırarak yaşanabilecek psikolojik travmalardan çocuklarımızı korumuş oluruz.

Paylaş:

Formu Doldurarak Bize Ulaşabilirsiniz!

Yazdığım bilgilerin sadece bilgilendirme amacı ile Hürrem Sultan Hastanesi tarafından kullanılmasını kabul ediyorumaydınlatma metnini okudum anladım.
Lütfen bekleyiniz mesajınız gönderiliyor.