Kulak Çınlaması Tedavisi | Hürrem Sultan Hastanesi
arrow-right angle-down-sx angle-down-dx menu-hamburger search
Covid Testleri bilgi al
Whatsapp WhatsApp Whatsapp Hemen Ara Randevu Randevu Al

Kulak Çınlaması Tedavisi

Kulak çınlaması (tinnitus), kişinin psikolojik bir sorunu olmamasına rağmen, dışarıda var olmayan frekanstaki sesleri duyması olarak tanımlanmaktadır. Bu ses değişik ton ve karakterde olabilir. Çoğu zaman çınlama gibi duyulsa da kimi zaman hışırtı, rüzgâr veya bir makine sesi gibi de tarif edilebilmektedir.

Kulak çınlaması, hafif ve orta şiddette olabilir. Birkaç dakikada geçebileceği gibi bunun, ileri düzeyde şiddetli halleri de gözlemlenebilir. Eğer semptomlar ilerler ve ciddi bir boyuta ulaşırsa kişinin yaşam kalitesini etkileyen bir noktaya ulaşıp bireyi psikolojik olarak da etkileyebilir.

Kulak çınlaması bir anda ortaya çıktıysa, bununla birlikte gelişen baş dönmesi, baş ağırsısı, denge kaybı ve işitme kaybı gibi sorunlar varsa durum tehlikeli bir hal alabilir.

Nedenleri

Kulakta işitme kaybına sebep olan temel rahatsızlıklar kulak çınlamasına sebep olabileceği gibi işitme kaybına sebep olmayacak durumlar da kulak çınlamasının nedenleri arasında gösterilebilir.

Kulak çınlamasının nedeni yalnızca kulağa ait problemler değil vücutta gelişen diğer rahatsızlıklar da olabilir. B12 vitamini eksikliğine, şeker hastalığına veya kan eksikliğine bağlı gelişen anemi ve demir eksikliği de kulakta çınlamaya sebeptir.

Bu ve benzeri durumların yanı sıra kulak iltihapları, stres, travma, yüksek tansiyon, akustik travma (polis, asker, dalgıç gibi yüksek ses ve basınca dayalı meslek gruplarında) gibi sebepler de kulak çınlamasına sebep olabilir.

Kulak Çınlamasının Belirtileri

Kulak çınlamasından muzdarip çoğu insan, nabzıyla ritmik olarak ilerleyen sesleri duyabilir. Buna ‘’titreşimli kulak çınlaması’’ denir. Bazı insanlar müzik veya şarkı duyar gibi kulak çınlaması duyabilir.

Bu sesleri düzenli olarak veya düzenli aralıklarla duymak, bir kulak çınlaması belirtisidir.

Tanı Yöntemleri

Kulak çınlamasında tanı yöntemi nedene bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Doktorun öncelikle hastanın tıbbi geçmişi incelemesi gerekmektedir. Buna istinaden çınlamanın kulakla ilgili bir nedenden kaynaklandığı düşünülüyorsa, odyometrik bir muayene gerçekleşmelidir.

Muayene, dış kulak yolunda tıkanmaya sebep olabilecek kir veya kalıntı ya da orta kulakta çınlamaya sebep olabilecek herhangi bir bulgu aramak amacıyla gerçekleşir.

Tedavi Yöntemleri

Kulak çınlamasının sebepleri arasında dış kulak yolunda kire bağlı ya da orta kulak yolundaki sebeplere bağlı gelişen çınlamalar yer alır. Tedavi, nedene bağlı durumlara göre gerçekleşmektedir.

Kulak çınlamasının sebebinin bulunamadığı durumlarda ise genel tedavi yöntemleri kullanılabilir. Kulak çınlaması sistemik nedenlere bağlı gelişiyorsa yüksek tansiyon, kolesterol, B12 veya demir eksikliği gibi hastalıkların tedavisinin yapılması gereklidir.

Paylaş:

Formu Doldurarak Bize Ulaşabilirsiniz!

Yazdığım bilgilerin sadece bilgilendirme amacı ile Hürrem Sultan Hastanesi tarafından kullanılmasını kabul ediyorumaydınlatma metnini okudum anladım.
Lütfen bekleyiniz mesajınız gönderiliyor.