Meme Küçültme Ameliyatı | Hürrem Sultan Hastanesi
arrow-right angle-down-sx angle-down-dx menu-hamburger search
Covid Testleri bilgi al
Whatsapp WhatsApp Whatsapp Hemen Ara Randevu Randevu Al

Meme Küçültme Ameliyatı

Meme Küçültme Ameliyatı Nedir?

Meme estetiği bazı kadınlarda yapısal olarak büyük boyutlara ulaşıp hem estetik hem de birçok sağlık sorunlarına sebep olması tarafından hayat kalitesini daha iyiye taşımak açısından tercih edilen cerrahi operasyonlardır.

Büyük meme dokusu cerrahi müdahaleler etrafında vücuttan uzaklaştırılıp küçültme yapılması işlemidir. İşlem sonrasında küçülme gözlendiği gibi hem de meme bölgesindeki fazlaca olan yağ tabakası ve deri tabakası çıkartılıp meme ucu daha yukarı bölgeye uygun şekilde taşınır. Bu operasyon süresince hastanın meme bölgesindeki fonksiyonel yapılar, salgı bezleri, meme ucu bölgesi, süt kanalları ve çeşitli bağ yapıları zarar görmeden korunmaktadır.

Daha çok estetik kaygılar yönünden büyük meme tiplerinde tercih edilen bir operasyon çeşidi olmaktadır. Buna ek olarak çeşitli sağlık sorunlarının ortadan kaldırılması amacıyla seçilen bir yöntemde olmaktadır. Kişinin psikolojik anlamda kendine rahatlatıp her türlü fiziksel aktiviteye pozitif yönden katılması daha kolay olmaktadır.

Meme Küçültme Ameliyatı Hangi Durumlarda Yapılır?

Hastada oluşmuş omuz sırt ve bel ağrıları, omurganın eğik bir şekilde duruş göstermesi, kamburlaşma, fiziksel aktivitelerde kesinti yaratacak olumsuz durumlar, omurga bozuk duruşu nedeniyle nefes darlığı sebebiyeti, kötü yönden estetik kaygılar.

Üst giyim ve sütyen kullanımında zorluklar ile karşılaşılması gibi birçok farklı etken nedeniyle meme küçültme operasyonları tercih edilmektedir. Kişisel kozmetik kaygılar yönünden daha çok tercih edildiği gibi pek çok sağlık sorunu yönünden de sıklıkla başvurulan bir yöntem olmaktadır.

Meme Küçültme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Meme küçültme ameliyatı öncesi hasta ayrıntılı şekillerde bilgilendirilir. Meme bölgesinde incelemeler yapılarak çeşitli radyolojik incelemelere başvurulur. Operasyon daha çok genel anestezi olarak uygulanıp meme ucunun çevresi ve meme dokusunun altına doğru dik bir şekilde yapılan kesi işlemleri boyunca devam eder.

Daha büyük meme boyutu tiplerinde ters T şeklinde meme ucundan başlayıp altına doğru kesi işlemi de yapılmaktadır. Açılan kesi işleminden sonra çeşitli ekipman desteği veya liposuction cihazları aracılığıyla meme bölgesindeki fazla yağ ve deri tabakası vücuttan uzaklaştırılır.

Daha sonra meme boyutu yeniden cerrah tarafından düzenlenip kesiler estetik yönden düzgün şekillerde kapatılıp ameliyat sonlandırılır. Ameliyat süresince meme ucu uygulama görmeden korunmaktadır. Fakat büyük meme tiplerinde meme ucu daha yukarı bölgeye taşınabilmektedir.

Eğer siz de bu konuda sorun yaşıyorsanız Üsküdar Özel Hürrem Sultan Hastanesi doktorlarından bilgi alabilir ve operasyon sürecinizi güvenle başlatabilirsiniz.

Meme Küçültme Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

Meme küçültme ameliyatı öncesinde hasta her türlü konu hakkında bilgilendirilip nasıl bir işlem uygulanacağı hekim tarafından belirlenir. Memelerin yaklaşık boyutuna ve sarkıklık derecesi hesaplandıktan sonra yaklaşık olarak 2,5 ile 4 saat aralığında değişiklik gösterebilen operasyonlar olmaktadır.

Küçük meme tiplerinde daha kısa sürelerde tamamlandığı gibi daha büyük boyutlu meme çeşitlerinde bu süre farklılaşabilmektedir.

Meme Küçültme Ameliyatı Sonrası Morluklar Nasıl Geçer?

Meme küçültme ameliyatı sonrasında meme bölgesinde ufak çaplı ağrı ve hassasiyetler görülebilmektedir. Morarma ve şişlik gibi olası durumlar da yaşanabilmektedir.

Yaklaşık olarak bu morluklar 1 hafta içerisinde geçmeye başlayıp ortadan kaybolacaktır. Hasta bu süreç içerisinde yoğun fiziksel hareketlilikten uzak durarak dinlenmeye çalışmalıdır.

Meme Küçültme Ameliyatı Ne Kadar Sürede İyileşir?

Meme küçültme operasyonlarından sonra hastanın tam şekilde iyileşme durumu 6 ay gibi süreleri bulabilmektedir. Bu süre içerisinde göğüs bölgesindeki uygulanan işlemler aracılığıyla meme son olarak şeklini alacaktır.

Bu süre zarfında dikkat edilmesi gereken noktalara uyularak zamana bırakılmalıdır. Ameliyat sonrasında hasta en geç 2 gün içerisinde taburcu edilerek sosyal yaşantısına devam edebilir.

Meme Küçültme Ameliyatını Hangi Bölüm Yapar?

Bu tip operasyonlar estetik kaygı ile yapıldığından ötürü hastanelerin estetik cerrahi veya plastik cerrahi bölümünden rahatlıkla yapılabilmektedir.

Randevularınızı bu bölüm üzerinden alarak uygun şekillerde muayene işlemlerinizi yerine getirebilirsiniz. İster internet üzerinden veya 182 no’lu sağlık hattını arayarak randevunuzu alabilirsiniz.

Meme Küçültme Ameliyatından Sonra Hangi Krem Kullanılır?

Meme küçültme ameliyatı sonrası meme bölgesinde hekiminizin önermiş olduğu iz azaltıcı kremleri rahatlıkla kullanabilirsiniz. Ameliyattan yaklaşık 15 gün sonra rahatlıkla kullanılmaya başlanabilir. Günde iki kez olmak şartıyla 6 ay aralıklarla düzenli kullanıma uygundur.

Meme Küçültme Ameliyatından Kaç Gün Sonra Banyo Yapılır?

Uzman hekiminizin kontrolü etrafında küçültme ameliyatından sonra dren çekimi ile birlikte 48 saat sonrasında duş ve banyo gibi aktiviteleri yerine getirebilirsiniz.

Uymanız gereken talimatlar yerine getirerek dikkatli şekillerde hareket ettiğinizden emin olmanız faydalı olacaktır. Olası yan etkiler durumunda hekiminizle görüşerek yardım alabilirsiniz.

Meme Küçültme Ameliyatından Sonra Bant ve Drenler Nasıl Çıkar?

Meme küçültme ameliyatı sonrasında kullanılan dikişler gizli ve estetik dikiş olduğundan ötürü bunların alınması gibi bir durum bulunmamaktadır. Hekimin yapmış olduğu işleme göre dren varsa 3 günden sonra rahatlıkla çıkarılır.

Kullanılmış olan dikiş veya bant var ise 7-10 gün aralığından sonra hekim tarafından alınır. 1 ay olmak kaydıyla düzenli şekillerde özel meme sütyeni giyilmesi tavsiye edilir. Hasta 3 ay süre boyunca ağır sporlardan ve aktivitelerden uzak bir şekilde durmalıdır.

Meme Küçültme Ameliyatı Sonrası Şişlikler Ne Zaman Geçer?

Meme küçültme ameliyatı sonrasında 2 ve 4. haftalarda oluşan şişlikler yok denecek kadar az seviyeye gelir. Hastanın bu süre zarfında yumuşak bir destek sütyeni kullanması gerekmektedir. İz azaltıcı kremler dahilinde şişlik ve morluk belirtileri en düşük seviyelere çekilebilmektedir.

Meme Küçültme Ameliyatı Sonrası Dikişler Ne Zaman Alınır?

Meme küçültme ameliyatını yapacak olan hekimin belirlemiş olduğu yola göre dikişler kendiliğinden yok olabilecek estetik dikişler olarak ayarlanabilmektedir. Bu gibi durumlarda dikiş alma gibi zorluklar ile uğraşmanıza gerek kalmadan hayatınıza devam edebilirsiniz.

Fakat gerekli görüldüğü takdirde büyük meme tiplerinde dikiş atımı yapılabilmektedir. Operasyonun ilk haftasından sonra yaklaşık 10 gün kadar sonra dikişler hekim tarafından rahatlıkla alınır.

Meme Küçültme Ameliyatı Sıkça Sorulan Sorular

Meme Küçültme Ameliyatı Süt Kanallarına Zarar Verir Mi?

Operasyon süresi boyunca meme içerisindeki süt kanalları, bağlantı noktaları ve meme ucu gibi bölgelere herhangi bir temas söz konusu olmamaktadır. Bu sebeplerden ötürü süt kanallarına hiçbir türlü zararı bulunmamaktadır. Ameliyat sonrasında emzirmeye oluşabilecek hiçbir türlü sorun yaşanmamaktadır.

Meme Küçültme Ameliyatı Sonrasında İz Kalır Mı?

Hekimin uygulamış olduğu işlem türüne göre estetik dikişlerden yararlanabilmektedir. Bu sayede gözle görülebilecek herhangi bir iz veya şekil bozukluğu yaşanmayacaktır. Zamanla tamamen ortadan kalkarak doğal görüntüsüne kavuşacaktır.

Meme Küçültme Ameliyatı Kalıcı Mıdır?

Meme küçültme ameliyatı sırasında çıkarılan yağ dokuları ve tabakası vücuttan uzaklaştırılarak küçültme işlemi yapılmaktadır. Bu sebepten dolayı herhangi bir şekil bozukluğu veya büyüme gibi problemlerin tekrarlanmaması sağlanmaktadır.

Yapılan cerrahi işlemlerin tamamı kalıcı olarak hastanın hayatını devam ettirmesini desteklemektedir. Doğal sebeplerden ötürü yaş ilerlemesi veya doğum gibi durumlarda belli başlı bozulmalar meydana gelebilmektedir.

Meme Küçültme Ameliyatı Sonrası Ne Zaman İşe Dönebilirim?

Meme küçültme ameliyatı sonrası uygun görüldüğü takdirlerde bir gün hastanede yatış altında tutularak diğer gün bir sakınca görülmediği takdirde hasta evine dönebilmektedir. Kısa bir süre içerisinde sosyal hayatına dönüleceği gibi 3-4 gün evde dinlenilmesi önerilmektedir. Yaklaşık bir hafta sonrasında hasta iş yaşına rahatlıkla dönebilmektedir.

Meme Küçültme Ameliyatı Kanser Riskini Tetikler Mi?

Meme küçültme ameliyatı sırasında meme bölgesindeki fazla bulunan yağ tabakası ve dokunun alınması araştırmalar sonucunda kanser risklerinin önüne geçtiğini ispatlamaktadır. Alanında uzman bir cerrah tarafından yapılan işlemler herhangi bir sorun yaratmadan tamamlanmaktadır.

Meme Küçültme Ameliyat Fiyatları Ne Kadar?

Meme Küçültme Ameliyat Fiyatları Hakkında Detaylı Bilgi Almak İçin Aşağıdaki Formu Doldurabilirsiniz.

Paylaş:

Formu Doldurarak Bize Ulaşabilirsiniz!

Yazdığım bilgilerin sadece bilgilendirme amacı ile Hürrem Sultan Hastanesi tarafından kullanılmasını kabul ediyorumaydınlatma metnini okudum anladım.
Lütfen bekleyiniz mesajınız gönderiliyor.