Anesteziyoloji ve Reanimasyon | Hürrem Sultan Hastanesi
arrow-right angle-down-sx angle-down-dx menu-hamburger search
Covid Testleri bilgi al
Whatsapp WhatsApp Whatsapp Hemen Ara Randevu Randevu Al

Anestezi Uygulamaları

Hastanemizde hastaların ve ameliyatların özelliğine göre değişebilen anestezi yöntemleri uygulanır. Bunun için her hasta öncelikle anestezi polikliniğinde ya da yattığı serviste ameliyat öncesi anestezi uzmanı tarafından değerlendirilerek ameliyata hazırlanır.

Genel Anestezi

Hayati fonksiyonlarda değişiklik olmadan geçici olarak bilinç kaybı, ağrı duyusunun kaybı (analjezi), reflekslerin kaldırılması ve hareketsizlik sağlanır. Genel anestezi süresi ameliyatın süresine göre rahatlıkla uzatılabilir. Ameliyatın bitmesini takiben anestezik ilaçlar kesilerek hasta birkaç dakika içerisinde uyandırılır.

Bölgesel Anestezi

En sık uygulanan yöntemler santral bloklar (epidural, spinal anestezi, her ikisinin aynı anda yapıldığı kombine spinalepidural anestezi) veya periferik bloklardır. Ameliyatın yerine ve türüne göre bu işlemler uygulanabilmektedir. Hastanın bilinci genel anestezideki gibi kaybolmaz, her şeyin farkındadır fakat ağrı duyusu ortadan kalkmıştır. Epidural anestezi doğum ağrılarının önlenmesinde de kullanılmaktadır.

Sedasyon-Analjezi Uygulamaları

Lokal anestezi desteğiyle yapılacak küçük cerrahi girişimlerde ve tanıya yardımcı olacak ağrısız girişimler ve tetkik amaçlı girişimlerde (Endoskopi, Kolonoskopi gibi) hastayı rahatlatmak, sakinleştirmek, korkularını gidermek için gereken ilaçların damar yolu ile verilmesi yöntemidir.

Ameliyat – Anestezi Sonrası İzlem

Ameliyat bitip, hasta uyandırıldıktan sonra uyanma ünitesine geçilir. Burada hastanın hayati fonksiyonları sürekli takip edilerek servisteki odasına gönderilinceye kadar yakından izlenir.

Yoğun Bakım

Hastanemizin yoğun bakım ünitesi; bir ya da birden fazla organın geçici olarak yetersizliği nedeni ile vücudun aksamış olan fonksiyonlarının, esas neden ortadan kalkıncaya kadar desteklenmesi ve bu süreç içerisinde hastanın hayatta kalmasının yönelik kesintisiz hizmet veremektedir,. Yoğun bakım ünitemizde her yatak başında suni solunum cihazı ve hastalara ait yaşamsal bulguları takip edebildiğimiz monitörler yer almaktadır.

Yoğun Bakımda Takip Edilmesi Gereken Hasta Grupları

Ciddi solunum yetmezliği olan hastalar
♦ Ciddi kalp yetmezliği olan hastalar
♦ Ciddi böbrek yetmezliği olan hastalar
♦ Ani felç geçiren hastalar
♦ Sepsis denilen ciddi enfeksiyonu olan hastalar
♦ Zehirlenmeler
♦ Genel vücut travması geçiren hastalar
♦ Sinir sistemi hastalığı olan hastalar ( Myastenia Gravis, Gullian Barre gibi)
♦ Büyük ameliyatlar sonrası takibi gereken hastalar
♦ Yaşlılığa bağlı genel durum bozuklukları
♦ Malign hastalıklara bağlı gelişen sistemik yetmezlikler, vs.

Formu Doldurarak Bize Ulaşabilirsiniz!

Yazdığım bilgilerin sadece bilgilendirme amacı ile Hürrem Sultan Hastanesi tarafından kullanılmasını kabul ediyorumaydınlatma metnini okudum anladım.
Lütfen bekleyiniz mesajınız gönderiliyor.