Kardiyoloji | Hürrem Sultan Hastanesi
arrow-right angle-down-sx angle-down-dx menu-hamburger search
Covid Testleri bilgi al
Whatsapp WhatsApp Whatsapp Hemen Ara Randevu Randevu Al

Kardiyoloji Polikliniğinde her türlü kalp ve damar hastalıklarının (koroner arter hastalığı, hipertansiyon, kalp yetmezliği, kalp kapak hastalıkları, kalp ritim bozuklukları) teşhis ve tedavisi güncel kılavuzlar ışığında, dünya standartlarında sağlanmakla birlikte, kalp sağlığını tehdit eden risk faktörlerine (obezite, hipertansiyon, hiperlipidemi, diyabet, sigara) yönelik kalp ekibimizle (kardiyolog, dahiliye uzmanı, diyetisyen) multidisipliner yaklaşım sunulmaktadır.

ELEKTROKARDİYOGRAFİ (EKG)

Kalbin eletriksel aktivitesinin dışardan yerleştirilen elektrodlar vasıtasıyla kaydedilmesidir. Herkese güvenle uygulanabilir. Kalp krizi tanısı konulmasında hayati yeri olmakla birlikte geçirilmiş kalp krizinin değerlendirilmesi, ritim ve ileti bozukluklarının tanı ve takibi, kalp yetmezliği tanı ve takibi, kalp kası ve kapak fonksiyon bozukluklarının değerlendirilmesinde önemli yeri vardır.

EKOKARDİYOGRAFİ (EKO, Kalp Ultrasonu)

Kliniğimizde renkli doppler ekokardiyografi, stress(egzersiz) ekokardiyografi, kontrast ekokardiyografi uygulanmaktadır.

Ekokardiografi kalp yapısı ve performansının ses dalgaları yolu ile (ultrason) incelenmesidir. İşlem esnasında herhangi bir ilaç kullanılmaması , girişimsel herhangi bir uygulama yapılmaması ve radyasyon içermemesi sebebiyle hamilelerde ve emziren annelerde de güvenle kullanılabilen, ağrısız bir işlemdir. İşlemde hasta sedyeye uzandırılır, hastanın göğüs bölgesine sürülen steril jel üzerinde probe denilen cihaz gezdirilerek görüntüler elde edilir. Elde edilen görüntüler üzerinde detaylı ölçüm ve hesaplamalar yapılır.Böylelikle kalbin yapısıyla ilgili (kalp boşluklarının ve aort gibi ana damarların boyutları, kalp kapaklarının yapı ve fonksiyonları, kalbin çalışma mekanikleri, kalp zarının yapısı, kalp içi kitleler, pıhtılar, kalp tümörleri, kalp delikleri ve diğer doğuştan olan kalp anormallikleri varlığı) ayrıntılı bilgi sahibi olunur ve birçok hastalığın tanısı konularak, takibi yapılabilir.

STRESS (EGZERSİZ) EKOKARDİYOGRAF

Stress ekokardiyografi , egzersiz yöntemleriyle veya kalp atımını hızlandıran ilaçlarla yapılan bir ekokardiyografi uygulamasıdır. Egzersiz yöntemleri ile yapılan stress ekokardiyografiye egzersiz ekokardiyografi denilmektedir. Egzersiz ekokardiyografi koşu bandı(treadmill) efor testinde egzersiz protokolünün uygulanmasından hemen önce ve hemen sonra ekokardiyografik görüntülerin elde edilmesi ve bu görüntüler kıyaslanarak kalbin fonksiyonlarının değerlendirilmesi şeklinde yapılmaktadır.

Stress ekokardiyografi öncelikli olarak göğüs ağrısı olan hastalarda kalp damar tıkanıklıklarının ve ciddiyetinin tespitinde ve diğer ağrıya sebep olan faktörlerden ayırt edilmesinde kullanılmaktadır. Özellikle efor testinin damar tıkanıklığını değerlendirmede tek başına yetersiz kaldığı; hastada kalp pili bulunması, EKG’de sol dal bloğu ve bazı özel bulguların varlığı (preeksitasyon) ve sol karıncık kalınlaşması bulgularının varlığı testin en değerli kullanım alanlarıdır. Stress ekokardiyografi, hasta test öncesi işlem hakkında ayrıntılı bilgilendirilerek güvenle yapılmaktadır.

KONTRAST EKOKARDİYOGRAFİ

Kontrast ekokardiyografi, hastaya işlem öncesinde koldan açılan damar yolu vasıtası ile kontrast madde verilerek ve bu esnada ekokardiyografi ile kalbin görüntüsü kaydedilerek yapılan bir ekokardiyografi uygulamasıdır. Öncelikli kullanım alanı doğumsal kalp hastalıklarının (kalpteki delikler (ASD,VSD,PFO), kalp içi ve dışı sağdan sola geçişler(şantlar)) tespitidir. Özellikle kalpteki deliklerin tespitinde tanısal değeri yüksektir. Ayrıca verilen kontrast madde ile kalp kası sınırlarının daha belirgin görüntülenmesi sağlanarak duvar hareket bozuklukları, kalp içi kitleler daha iyi değerlendirilebilmektedir. İşlemde kontrast madde olarak serum fizyolojik veya hastanın kendi kanı kullanılabildiği için kontrast madde alerjisi olan hastalarda dahi güvenle uygulanabilmektedir.

EFOR TESTİ (Treadmill Testi)

Efor testi, kalp yükünü giderek artıracak şekilde “treadmill” adı verilen bir koşu bandında egzersiz yapılırken, EKG nin ve kan basıncının değişiklikleri tespit etmek üzere sürekli izlenmesi ve belli aralıklarla kayıt altına alınmasıdır. Böylelikle kalbin sınırları zorlanarak tepkisi değerlendirilmiş olur. İstirahatte yapılan tetkiklerle görülemeyen durumların tespitinde çok önemli yere sahiptir.

Efor testi ile koroner arter hastalığı (kalbi besleyen atardamarlarda darlık veya tıkanıklık) tanısı konulabilir veya bilinen koroner arter hastalığı olan bireylerde tedavi ayarlanması için efor testi kullanılabilir. Bunun dışında egzersiz yeterliliğinin belirlenmesi, egzersize tansiyon cevabının araştırılması, egzersizle ortaya çıkabilecek ritim ve ileti bozukluklarının tespiti, kişide bayılma nedenlerinin belirlenmesi gibi amaçlarla da efor testi yapılabilmektedir.

TANSİYON HOLTER

Kan basıncının 24 saat boyunca belli aralıklarla ölçülüp kaydedilmesini sağlayan bir cihazdır. Herkese güvenle uygulanabilir. Kola takılan manşon ve kaydedici bölümlerden oluşur. Alınan veriler bilgisayara yüklenerek elde edilen çok sayıdaki ölçüm analiz edilir ve kan basıncının günlük seyri ve hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olunur. Tansiyon holter Hipertansiyon tanısının objektif tanısının konulması, kan basıncının günlük değişkenliğinin incelenerek sekonder hipertansiyon sebeplerinin tespiti ve ilaç tedavisinin etkinliğinin incelenmesi amacıyla yapılır.

RİTİM HOLTER

Kalbin elektriksel aktivitesinin vücuda yerleştirilen elektrodlar vasıtasıyla en az 24 saat süreyle kaydedilmesi işlemidir.Herkese güvenle uygulanabilir. Ritim holter cihazı ile kaydedilen 24 saatlik veriler (ortalama 100000 atım) bir bilgisayara yüklenerek hekim tarafından analiz edilir.Öncelikli olarak kalp ritim bozukluklarının tespiti, tedavisi ve pil takılması açısından değerlendirilmesi için kullanılmaktadır. Diğer kalp hastalıklarının tedavisini yönlendirecek günlük ortalama kalp hızı tespitinde ve koroner arter haslığı değerlendirilmesinde de kullanılmaktadır.

Formu Doldurarak Bize Ulaşabilirsiniz!

Yazdığım bilgilerin sadece bilgilendirme amacı ile Hürrem Sultan Hastanesi tarafından kullanılmasını kabul ediyorumaydınlatma metnini okudum anladım.
Lütfen bekleyiniz mesajınız gönderiliyor.