Radyoloji | Hürrem Sultan Hastanesi
arrow-right angle-down-sx angle-down-dx menu-hamburger search
Covid Testleri bilgi al
Whatsapp WhatsApp Whatsapp Hemen Ara Randevu Randevu Al

BİLGİSAYARLI TOMOGRAFİ (BT)

Kısaca BT olarak bilinen Bilgisayarlı Tomografi X ışınları iç organ ve dokuların ayrıntılı görüntülerinin elde edilmesi yöntemidir.
Hastanemizde Bilgisayarlı Tomografi incelemelerinde, Spiral-helikal Tomografi GE hispeed CT kullanılmaktadır. Cihazın hızlı çekim sayesinde tüm vücut uzunluklarının tomografisi ve 3D (3 Boyutlu) görüntülenmesi yapılabilmektedir.
İnce kesit ve hızlı çekim sayesinde 1 mm ve daha fazla lezyonların, kitlelerin görülebilmesi mümkün olmaktadır.

Güzel genç-orta yaş grubunda Hipertansiyonun sık nedenlerinden biriside böbrek damar problemleridir. Hastanemizde mevcut BT cihazımızla damar yapınız 3 boyutlu olarak incelenmektedir.

Kalın bağırsak hastalıklarını değerlendirmede kolonoskopi yapılamayan özel durumlarda(kolonoskopi sırasında bağırsakta ilerleyememe, hastanın bu işlemi istememesi) hastanemizde bulunan BT cihazı ile 3 boyutlu olarak inceleme yapılabilmektedir. Bu çekim sırasında makattan herhangi bir giriş yapılmaz. Hasta sadece sırtüstü yatarken normal tomografisi çekilir.

 • MR
 • Bilgisayarlı Tomografi
 • 4 Boyutlu Ultrason
 • Doppler Ultrasonografi
 • Mamografi
 • Röntgen
 • Panaromik Röntgen
 • Kantitatif Kemik Yoğunluğu Ölçümü
 • Girişimsel Radyoloji :
 • Meme Biyosi
 • Titoid Nodülleri İnce İğne Aspirasyon Biyopsisi (IIAB)

İlaçlı İncelemeler:

Bazı durumlarda tomografi çekimleri damar,ağız ve makat yollarından herhangi birinden verilen (kontrast madde adı verilen )ilaçlarla yapılır.Bu ilaçların nasıl ve ne şekilde uygulanılacağı işlemden önce ayrıntılı olarak hastamıza anlatılır.

ULTRASONOGRAFİ

Hastanemizde USG cihazı ile renkli ve 4 boyutlu inceleme yapılmaktadır.

GENEL OLARAK KULLANIM ALANLARI

Genel olarak kemik yapılar dışında vücudun neredeyse tüm bölgelerinde tanısal amaçlı kullanılır.

Örnekler;

Tiroit: Ultrasonografi tiroit bezinin büyüklüğünü, tiroitteki bir kitlenin yoğun (sert) ya da kistik yapısını anlamayı sağlar.
Meme: Ultrasonografi, kist ile sert kitleler (tümör) arasında ayrım yapılmasını sağlar. Mamografi gibi radyolojik incelemelerin önemli bir tamamlayıcısıdır.
Karaciğer-Safra Kesesi: Ultrasonografi karaciğerdeki yağlanma, büyüme, tümör, kist ve apselerin, ayrıca bunlara bağlı yapısal bozuklukların saptanmasına olanak verir.Safra kesesinde taş, iltihap ve tümörlerin tanısında kullanılır.
Böbrek: Ultrasonografi hidronefroz (böbrek havuzu ve çanaklarının aşırı genişlemesi) ve böbrek taşlarının saptanmasını sağlar.Ayrıca böbrekteki kistlerle tümörlerin ayırt edilmesinde kullanılır.
Beyin:Bebeklerde beyinde gelişimin, kanama, sıvı birikimi gibi durumların tespitinde kullanılır.
Kalça: Bebeklerde doğuştan bikinili çıkığının tespiti için en iyi yöntemdir.
Kadın ve erkek üreme organları: Tümör, kist, enfeksiyon gibi hastaya radyasyon vermeden, mükemmele yakın sonuçlar elde edilir.

Formu Doldurarak Bize Ulaşabilirsiniz!

Yazdığım bilgilerin sadece bilgilendirme amacı ile Hürrem Sultan Hastanesi tarafından kullanılmasını kabul ediyorumaydınlatma metnini okudum anladım.
Lütfen bekleyiniz mesajınız gönderiliyor.