Uyuşturucu Madde Testi - Hürrem Sultan Hastanesi
arrow-right angle-down-sx angle-down-dx menu-hamburger search
Covid Testleri bilgi al
Whatsapp WhatsApp Whatsapp Hemen Ara Randevu Randevu Al

Uyuşturucu Madde Testi

Uyuşturucu testi, günümüzde legal ve illegal ilaçların vücutta bulunup bulunmadığını tespit edilmesi amaçlı yapılan bir testtir. Çoğunluğunu gençlerin oluşturduğu birçok insanın hayatını kaybetmesine yol açan bu maddelerin testler yardımı ile tespit edilmesi tedavi sürecinin başlamasına yardımcı olmaktadır.

Uyuşturucu testi ile birlikte kişilerin idrar ya da kanında uyuşturucu madde olup olmadığı tespit edilmektedir. Bu testlerin sonucunda ise eroin, kokain, esrar gibi pek çok tehlikeli madde kullanımı ortaya çıkmaktadır. Bu testlerin yapılış amacı da birçok nedene bağlı olabilmektedir. İş ya da spor gibi belirli nedenlerden dolayı uyuşturucu testi talep edilmektedir. Yine benzer şekilde kriminal nedenlerden dolayı da uyuşturucu testi talep edilebilmektedir. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte de bu testler son derece kolay bir şekilde yapılarak test sonuçları kısa bir süre içerisinde çıkabilmektedir.

Uyuşturucu Testi Nerelerde Kullanılır?

Kişilerin uyuşturucu madde kullanıp kullanmadığını öğrenmek için idrar, kan ya da saç gibi sıvı veya diğer numuneler yardımı ile test yapılmaktadır. Böylelikle de uyuşturucu maddenin daha önce kullanıp kullanılmadığı ortaya çıkmaktadır.

Bir doktor bir kişinin yasadışı uyuşturucu kullanıp kullanmadığını ve eğer kullanıyorsa hangi tür madde kullanıldığının belirlemesine ihtiyaç duyulabilir. Bir hastanın nasıl teşhis ve tedavi edileceğine karar vermeden önce doktor bu bilgiye ihtiyaç duyar. Çünkü düşük derecede uyanıklık gösteren kişi bir hastalığın kurbanı olabilir veya sarhoş olabilir. Bunu belirleyebilmek için uyuşturucu testine ihtiyaç duyulmaktadır.

İş yerlerinde güvenli bir ortam oluşturmak isteyen işverenler işe alacakları kişilerden uyuşturucu testi talep edebilmektedirler. İşverenler bir kişiyi işe alırken uyuşturucu testine bakmak isteyebilmektedir. Bu nedenle işe alınacak olan kişilerin uyuşturucu testi yaptırarak bu testten geçmesi gerekmektedir.  Bunun yanında profesyonel sporcuların da uyuşturucu testi yaptırması istenmektedir. Bunun nedeni ise profesyonel sporcuların performans arttırıcı ilaç ya da uyuşturucu madde kullanıp kullanmadığını öğrenmektir. Bunun yanında çeşitli trafik kazalarında ya da bir ceza soruşturmasında kişilerden uyuşturucu testi talep edilebilmektedir. Bu testler özel laboratuvarda yapılarak sonuçlanmaktadır.

Uyuşturucu Testi Sıklıkla Hangi Nedenlerden Dolayı Yapılır?

Uyuşturucu testi ya da diğer adıyla drug testi madde kullandığı ile ilgili şüphe duyulan kişilere yapılmak üzere ihtiyaç duyulabilmektedir. Ayrıca çeşitli iş başvurularında ya da profesyonel sporculukta sıklıkla yaptırılan bir test olmaktadır. Özellikle polis soruşturmalarında şüphelilerin her birine uyuşturucu testi yaptırılmaktadır. Son yıllarda gençler arasında artan uyuşturucu madde kullanımı nedeniyle bazı aileler çocuklarından şüphelenerek uyuşturucu testinin yapılmasını talep edebilmektedir. Bu gibi çoğalan nedenlerden dolayı uyuşturucu testlerine ihtiyaç duyulmaktadır.

Uyuşturucu Testi Nasıl Yapılır?

Uyuşturucu testinin son zamanlarda birçok yapılma şekli bulunmaktadır. Uyuşturucu testleri idrar testi, kan testi ve saç testi olmak üzere üç şekilde yapılabilmektedir.

 İdrar Testi

İdrar testi, hızlı ve ucuz olduğu için kullanılan yöntemlerden biri olan uyuşturucu testidir. İdrar örneği testi aynı zamanda evde de yapılabildiği için isteğe bağlı olarak gizlilikte korunmuş olmaktadır. İdrar numunesi sayesinde kişinin kullandığı maddeye bağlı olarak hangi maddelerin kullanıldığını üç günlük sonuç olarak vermektedir. Uyuşturucu madde vücutta 1-4 gün arasında kaldığı için belirten üç günün sonrasında yapılan testin negatif çıkması kişinin uyuşturucu kullanmadığı anlamına gelmemektedir.

Kan Testi

Kan testinde idrar testine göre yanılma payı daha azdır. Doğru sonuç alınabilmesi için madde kullanımından kısa bir süre sonra yapılmış olması gerekmektedir.  Bu teste başarılı sonuç alma ihtimali çok daha yüksektir. Güvenilirliği açısından son yıllarda daha çok kan örneği ile test yapıldığı görülmektedir.

Saç Testi

Vücuttan alınan saç gibi numuneler ile birlikte uyuşturucu testi yapılabilmektedir. Böylelikle hem uyuşturucu madde kullanımı hem de illegal ilaç kullanımı tespit edilmektedir. Saç numunesi ile yapılan uyuşturucu testi 4 ile 6 aylık sonuç verdiği için en güvenilir testtir.

Uyuşturucu Testi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Uyuşturucu testi yaptıracak olan kişilerin test öncesinde bilmeleri gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Öncelikle testin doğru sonuç vermesi için kullanılan ilaç ya da takviyelerin ilgili uzmana bildirilmesi gerekmektedir. Eğer test yaptırmadan önce bu bilgiler uzmana söylenmezse test sonucu doğru olmayacaktır. Ayrıca uyuşturucu testi yaptırmadan önce haşhaş tohumu bulunan gıdalardan uzak durulması gerekmektedir. Böylelikle uyuşturucu testi daha sağlıklı ve doğru sonuç verecektir. Eğer uyuşturucu testi yaptırmanız gerekiyor ve bu konu hakkında bilgi sahibi değilseniz Üsküdar Özel Hürrem Sultan Hastanesi bünyesindeki alanında uzman doktorlarımızdan bilgi alabilir, test yaptırabilir ve sonuçların takibi konusunda doktorlarımızdan destek alabilirsiniz.

Uyuşturucu Testi ile Hangi Maddelere Bakılır?

Uyuşturucu testi ile vücutta birçok maddeye bakılmaktadır. Bu maddeleri sıralayacak olursak:

 • Kokain
 • Esrar
 • Kannabis
 • Skunk
 • Antidepresan
 • Trisiklik
 • Barbitürat
 • Benzodiapezin
 • Metadon
 • Metamfetamin
 • PCP – Fensiklidin
 • Ekstazi
 • Bonzai
 • Eroin
 • Morfin
 • Amfetamin 

Sıkça Sorulan Sorular

Uyuşturucu Madde Vücuttan Kaç Günde Atılır?

Uyuşturucu maddelerin vücuttan atılma süreleri kişiden kişiye göre değişmektedir. Bunun yanında sağlığa zararlı olan bu maddeler suda çözülemediği için vücutta uzun bir süre kalmaktadır. Daha sonrasında idrar, ter ve dışkı ile birlikte vücuttan atılmaktadır. Ayrıca uyuşturucu maddelerin vücuttan atılma süreleri kişilerin metabolizma hızına da bağlı olmaktadır. Vücuttan atılım hızları ve düzeyleri her kişide farklı olmaktadır. Kişilerin bağışıklık sistemi, yaşı ve kullanılan maddeye göre farklı bir süre belirmektedir. Uyuşturucu testi ile birlikte hangi maddenin kullanıldığı ve vücuttan ne kadar sürede atılacağı öğrenilebilmektedir.

Uyuşturucu Kullanan Bir Kişinin Gösterdiği Belirtiler Nelerdir?

Uyuşturucu kullanan kişilerde belirli semptomlar ve belirtiler ortaya çıkmaktadır. Böylelikle kişinin uyuşturucu madde kullanıp kullanmadığı fark edilebilmektedir. Bu belirtilerin başında ise normal hayattan uzaklaşma ve davranış bozukluğu gelmektedir. Kişiler çevreyle uyum sağlayamaz durumda olmaktadır. Özellikle aile ve arkadaşlardan uzaklaşma gerçekleşmektedir.

Uyuşturucu madde kullanımında fiziksel olarak belirtilerde bulantı ve kusma başta gelmektedir. Bunların yanında karın ağrıları, ishal ve çeşitli bağırsak problemleri de belirtiler arasında yer almaktadır. Ayrıca uyuşturucu madde kullanan kişilerde yeme bozuklukları ortaya çıkarak ciddi kilo kayıpları ve sağlık sorunları ortaya çıkmaktadır. Bu gibi belirti ve semptomları gösteren kişiler için uyuşturucu testi yaptırılabilmektedir.

Uyuşturucu Testinin Herhangi Bir Riski Var mı?

Teste girmenin herhangi bir fiziksel riski yoktur. Bu noktada uyuşturucu testi yaptırmaktan çekinecek bir durum yoktur. Test için sadece vücuttan numune alınarak test işlemi başlatılmaktadır. Sağlığı tehlikeye sokacak herhangi bir işlem yapılmamaktadır. Fakat eğer testi iş ya da spor kariyeriniz için yaptırıyorsanız testin pozitif sonuç vermesi işiniz ve spor kariyeriniz ile ilgili durumlarınızın değişmesine neden olabilmektedir.

Uyuşturucu Testi Öncesinde Neler Yapmam Gerekiyor?

Uyuşturucu testi yaptırmadan önce bazı hususlara dikkat edilmesi gerekmektedir. Öncelikle testi yaptırmadan önce ilgili uzmana bilgi verilmelidir. Kullanılan reçeteli ya da reçetesiz ilaçlar veya çeşitli takviyeler bulunuyor ise testi yapacak olan uzmanın bundan haberdar olması gerekmektedir. Eğer bu ilaçlar uzmana bildirilmezse sonucun doğru sonuç vermesi mümkün olmayacaktır. Bunun yanında uyuşturucu testi için test öncesinde haşhaş tohumu içeren gıdaların tüketilmemesi de ayrı konudur.

Hangi Uyuşturucu Vücutta Ne Kadar Süre Kalıyor?

Uyuşturucuların kanda kalma süreleri değişkenlik göstermektedir. Bu noktada idrarda kalma sürelerinden söz edecek olursak;

LSD, amfetamin ve nikotin 3 gün

MDMA, eroin, kokain ve barbitürat 4 gün

Alkol 5 gün, morfin ve metamfetamin ise 6 gün

Esrar yani kenevir tam olarak 30 gün idrarda kalabilmektedir.

Uyuşturucu maddelerin kanda kalma sürelerinden söz edecek olursak;

LSD  3 gün

Morfin 8 saat

Eroin, amfetamin ve alkol ise 12 saat

Metamfetamin 37 saat

MDMA, kokain ve barbitürat ise 48 saat

Nikotin 72 saat ve esrar ise 336 saat kanda bulunmaktadır.

Uyuşturucu Testi Sonucu Ne Kadar Sürede Gelir?

Gelişen teknoloji ile birlikte uyuşturucu testinin sonucu son derece kısa sürelerde kişilere ulaştırılmaktadır. Bu noktada talep edilen idrar, kan ya da diğer numuneler testin sonucu için gereken süreyi etkileyebilmektedir. Dolayısıyla net bir süre söylenememektedir. Ayrıca testin ulaştığı laboratuvarın yoğunluğuna göre de test sonucunun süresi etkilenmektedir. Genel olarak kan örneği ile birlikte başlayan uyuşturucu testi süreci birkaç gün içerisinde sonuçlanarak ilgili kişiye ulaştırılmaktadır.

Paylaş:

Formu Doldurarak Bize Ulaşabilirsiniz!

Yazdığım bilgilerin sadece bilgilendirme amacı ile Hürrem Sultan Hastanesi tarafından kullanılmasını kabul ediyorumaydınlatma metnini okudum anladım.
Lütfen bekleyiniz mesajınız gönderiliyor.