Değerli Hasta ve Hasta Yakınlarımız,
Her zaman kaliteli ve güvenilir sağlık hizmeti sunmayı amaçlayan, Özel Yunus Emre Hastanesine Hoşgeldiniz.

Yatan Hasta Bilgilendirme Rehberimiz, hastanemizde kaldığınız süre boyunca sizlere kolaylık sağlamak amacı ile hazırlanmıştır.
Amacımız sizlere yüksek standartlardaki sağlık hizmetini uzman ellerde son teknolojik imkânlar ile sunmak, tedaviniz süresince rahat etmenizi sağlamaktadır.

Hastanemizde kaldığınız süre boyunca size rahatsızlık verebilecek durumları ortadan kaldırabilmek için lütfen ilgili birimlere müracaat etmekten çekinmeyiniz. Önerileriniz, sizlere en iyi hizmeti vermemizi sağlayacaktır.
Güveninize layık olmak en önemli amacımızdır.
Kısa zamanda sağlığınıza kavuşmanız dileğiyle,

Yatış İşlemleriniz
Yatış işlemleri için hasta yatış/çıkış bölümüne başvurabilirsiniz. Hasta yatış/çıkış görevlimiz, yatış işlemlerinizi başlatacak ve hastane formlarını doldurarak imzalamanızı isteyecektir. İşlemleriniz bittikten sonra hasta yatış/çıkış görevlimiz sizi odanıza yerleştirecek, odanızla ilgili bilgiler verecektir.

Ücretlendirme
Yatış işlemleriniz esnasında toplam ödeyeceğiniz rakamın tamamı talep edilecektir aynı zamanda uzun süreli yatışlarda tedavi giderleriniz için ara avans talep edilir. Yatışınız boyunca tedavi giderlerinizin son durumunu ve ödemeler ile ilgili her türlü bilgiyi 554-229 numaralı telefonları arayarak hasta yatış çıkış bölümünden öğrenebilirsiniz.

Misafir İlişkileri Yöneticisi
Misafir ilişkileri yöneticisi, düzenli olarak sizi ziyaret ederek, öneri ve ihtiyaçlarınızı dinleyecek, isteklerinizin en kısa sürede karşılanmasına yardımcı olacaktır. Hastanemizde karşılaşabileceğiniz herhangi bir problemde hasta misafir ilişkileri yöneticimize 618 numaralı dahili telefondan ulaşabilirsiniz.

Taburculuk İşlemleri
Doktorunuz sizi gördükten sonra (eğer hastanemizde doğum için bulunuyorsanız bebeğinizi çocuk doktoru gördükten sonra) taburcu edilmenize karar verecek, sizi ve hemşirenizi bu konuda bilgilendirilecektir. Doktorunuz sizi hastalığınızın seyri ve dikkat etmeniz gerekenler konusunda uyaracaktır. Lütfen merak ettikleriniz konusunda yeterli bilgilendirildiğinizden emin olunuz ve hemşirenizden kontrol tarihinizi öğreniniz. Doğum amacıyla hastanemizde bulunuyorsanız bebeğiniz ve sizin randevu saatlerinizin yakın saatlere alındığından emin olunuz.
Sizde veya bebeğinizde sizi endişelendiren durum söz konusuysa kontrol tarihini beklemeden doktorunuzla irtibata geçiniz. Kontrol randevunuza gelmeyecekseniz lütfen randevunuzu iptal ediniz. Doktorunuzun hemşirenize taburcu olabileceğinizi bildirmesi üzerine, kattaki işlemleriniz (dosyanızın, hesaplarınızın ve raporlarınızın hazırlanması gibi) en hızlı şekilde başlatılacaktır. Bu işlemleriniz tamamlandıktan sonra dosyanız görevlimiz tarafından hasta yatış çıkış bölümüne teslim edilecektir. Hasta yatış çıkış bölümü tarafından son kontrol yapılıp kurum provizyon işlemleri / nakit ödeme hazırlığı işlemleri tamamlanarak faturanız ödemeye hazır hale getirilecektir. Tüm bu işlemler için bir süre beklemeniz gerekebilir. Ödemenizi nakit ya da kredi kartıyla yapabilirsiniz.

Doktorluk Hizmeti
Tedavinizi takip eden doktorunuza hemşireniz vasıtasıyla ulaşabilirsiniz. Doktora yönelik bir şikâyetiniz olması durumunda lütfen şikâyetinizin Hasta İlişkileri Sorumlusu kanalıyla ulaşmasını sağlayınız.

Hemşirelik Hizmetleri
Hemşirelik hizmetleri ile ilgili danışmanız gereken herhangi bir konu olduğunda, hemşirelerimize 455 ve 415 nolu dahili telefonlardan ulaşabilirsiniz. Aynı zamanda, yatak başucunuzda bulunan hemşire çağrı sistemi, hemşirelerimizin en kısa sürede size yardımcı olmasını sağlayacaktır.

Odanız
Hastanemizin tüm odaları yüksek hijyen şartlarına ve konfor düzeyine sahiptir. Odanız siz gelmeden önce tamamen sanitize edilmiştir. Odanızın yer döşemesi mikroorganizmaları barındırmayan özelliklere sahip malzemeden yapılmıştır. Tüm odalarımızda özel banyo, televizyon, klima, mini buzdolabı ve telefon bulunmaktadır. Aynı zamanda çarpma ve düşme riskinize karşı tüm odalarımız özel tasarım mobilyalar ile dekore edilmiştir. Taburcu olacağınız gün lütfen saat 11.00’a kadar odayı boşaltınız. Saati geçirmeniz durumunda o gün için oda ücreti ödemeniz gerekmektedir.

Refakat
Odalarımızda refakatçi için ayrı bir yatak mevcuttur. Kurum prensibi olarak yatan hastalarımızda enfeksiyon riskini azaltmak için tüm odalarımızda hastalarımıza yalnızca bir kişinin refakat etmesini rica ederiz.

Refakatçi Kurallarımız;
1- Refakatçi gereksinimine hastanın doktoru tarafından karar verilmektedir.
2- Refakatçi sayısı bir kişiyle sınırlıdır. Birden fazla refakatçinin bulunması gereksiz yere kalabalık oluşturacağı ve hastanenin işleyişini engelleyebileceği için bir refakatçi yeterli bulunmuştur.
3- Refakatçiler hastane kurallarına uymalıdırlar. İhlali halinde, ilgili kişinin refakat durumu kabul edilmeyecektir.
4- Refakatçiler (hekim ve hemşire direktifleri dışında) hastaya yönelik herhangi bir uygulama yapmamalıdır.
5- Refakatçiler hastaneye ait eşya malzemeleri düzenli ve temiz tutmalıdır. Hastane malına zarar veren refakatçi, zararı karşılamak mecburiyetindedir.
6- Refakatçiler ilgili hekim ya da hemşire istemi dışında, hastaların hastane dışına çıkarmayacak veya yatağını değiştirmeyecektir.
7- Refakatçiler hastanede tütün ve alkollü madde kullanamazlar.
8- Refakatçiler hastaya yiyecek-içecek getirmemeli, hekim ya da hemşireye danışmadan hastaya hiçbir yiyecek içecek vermemelidir.
9- Refakatçiler hasta odaları ve koridorlarda yüksek sesle konuşmamalı, çalışanları ve diğer hastaları rahatsız etmemelidir.
10- Refakatçiler hastaları ile ilgili herhangi bir sorun olduğu zaman hemşireye haber vermelidirler.
11- Refakatçilerin; sık sık refakatçi değişikliğine gitmemeleri, değişikliğin zorunlu olması halinde durumu klinik sorumlu hemşiresine bildirmeleri gerekmektedir.

Yatak
Tüm odalarımızda kullanılan yataklarımız ortopedik olup otomatik yükseklik ayarlıdır.

Klima
Tüm odalarımız klimalıdır. Gerekli ısı ayarlaması için hemşirenizden yardım alabilirsiniz.

Isınma
Odalarımız merkezi sistem doğalgazla ısıtılmaktadır.

Televizyon
Odalarınızda bulunan televizyonunuz, uydu cihazı ile Türksat uydusu üzerinden çalışmakta olup toplam 34 adet kanalı izleyebilirsiniz. Televizyonunuzu açmak için öncelikle televizyon kumandanızın 1 tuşuna bir kere basmanız gerekmektedir.
Daha sonra uydu cihazına ait kumandanızın üst kısmındaki açma-kapama tuşuna 1 kere bastığınızda televizyonunuz açılacaktır.Lütfen diğer hastaları rahatsız etmemek için TV sesi konusunda özen gösteriniz.

Kablosuz internet Erişimi
Hastanemizde kablosuz internete ücretsiz bağlanabilirsiniz.

Su
Musluk sularının sağlık açısından içme amaçlı tüketilmesi sakıncalıdır.

Temizlik
Odanız her gün sabah 08:00-10:00, öğlen 14:00-15:00, akşam 18:30-19:30 saatleri arasında temizlik hizmetlilerimiz tarafından temizlenecektir. Ekstra durumlarda hemşirenizle irtibata geçip gerekli temizliğin yapılmasını talep ediniz.

Yemek
Kahvaltı ve yemek servislerimiz, diyetisyen kontrolünde yemek servisi görevlilerimiz tarafından yapılmaktadır.
Kahvaltı : 08:00 – 09:00
Öğle Yemeği : 12:00 – 13:00
Çay Saati : 15:00 – 16:00
Akşam Yemeği : 17:30 – 18:30

Çiçek
Yatış süresince gelen çiçeklerinizin sağlığınız açısından oda dışında bulundurulmasına özen gösteriniz. Vazo ihtiyacınız olması durumunda hemşirelerimizden isteyebilirsiniz.

Değerli Eşyalar
Değerli eşyalarınızı yanınızda bulundurmamamızı rica ederiz. Kıyafetlerinizi ve diğer eşyalarınızı muhafaza etmeniz için dolabınız mevcuttur.

Santral
Yattığınız süre boyunca sizi arayanlar odanıza aktarılacaktır. Her odanın bir dahili telefon numarası olup kapı numaranızla aynıdır. Sizle görüşmek isteyenlere oda numaranızı vererek ulaşmalarını isteyebilirsiniz. Dışarısıyla görüşme yapmak istediğinizde 100 numaralı telefonu tuşlayarak santrale ulaşabilir ve dilediğiniz numarayı bağlatabilirsiniz. Yapacağınız görüşmeler faturanıza yansıtılacaktır.

Hastane içerisinde bir yerle görüşme yapmak için lütfen dahili numaralarda yazılı olan numarayı olduğu gibi tuşlayınız. Gerektiğinde odanıza telefon bağlanmaması ve ziyaretçi kabul edilmemesi konusunda hemşirelerimize bilgi vermelisiniz.

Şikayetlerinizi İletmek İçin
Şikayetlerinizi her sabah yapılmakta olan Başhemşire viziteleri esnasında veya Hasta İlişkiler Sorumlusuna iletebilirsiniz. Sizi rahatsız eden her türlü olayda 305’i tuşlayarak Hasta İlişkileri Sorumlusuna ulaşabilirsiniz. Saat 18:00 – 08:00 saatleri arasında 151 nolu dâhili numaradan gece idare amirini arayabilirsiniz. Şikayetlerinizin zamanında giderilmesi geri kalan sürede rahatınızın sağlanması açısından önemlidir. Lütfen şikayetlerinizi anında iletiniz.

Doğumunuzda Sunduğumuz Hizmetler
Doğumunuz ister normal ister sezaryen ile gerçekleşsin çocuk doktorumuz doğumunuzda hazır bulunacaktır. Bebeğinizin ilk kontrolleri doğum alanınızda yapılacak, sonrasında yıkanıp giydirilmek üzere bebek odasına alınacaktır. Bebek dostu hastane olduğumuzdan bebeğinizin gerekli durumlar dışında (altının değiştirilmesi, doktor muayenesi gibi) annenin yanında olmasına özen gösteriyoruz.

Doğumda gerçekleşebilecek tüm risklere karşı siz ve bebeğiniz yoğun bakım ünitelerimizde 24 saat güvence altındasınız. Bebeğiniz ve siz doğum sonrası doktor kontrolünden geçeceksiniz. Bebek hemşirelerimiz bebeğinizin bakımını gereken hijyen kurallarına uygun olarak sunacaktır. Emzirme ve anne sütünün faydaları konusunda bebek hemşirelerimiz tarafından bilgilendirileceksiniz. En özel gününüzün belgesi olan doğum belgenizi ve bebeğiniz için hazırlanan fidan belgenizi almayı unutmayınız.