Yüz Germe Ameliyatı | Hürrem Sultan Hastanesi
arrow-right angle-down-sx angle-down-dx menu-hamburger search
Covid Testleri bilgi al
Whatsapp WhatsApp Whatsapp Hemen Ara Randevu Randevu Al

Yüz Germe Ameliyatı

Yüz germe (ritidektomi) yüzde ileri yaşa bağlı olarak meydana gelen sarkmaları, kırışıkları geren ve asan cerrahi bir girişimdir. Yaşlanmaya bağlı olarak güneş ışınlarının, günlük streslerin ve diğer faktörlerin (dengesiz beslenme, sigara ve alkol ) etkisiyle deride sarkmalar, kırışıklıklar, lekeler meydana gelir. Yaşlanan bir ciltte alın çizgileri belirginleşir, göz kapaklarında sarkmalar, kaşlarda düşme, gözaltlarında torbalanma ve çizgiler , ağız ve burun çevresinde derin çizgiler oluşur, çene kontüründe bozulmalar, boyunda yağlanma görülebilir. Plastik Cerrahi ameliyatlarımızdan olan yüz germe ile alın, yüz ve boyun bölgelerindeki sarkmalar toparlanır, yüz fasyaları ve yağ dokuları olması gereken yere asılır, göz kapakları düzeltilir, yanak ve boyundaki fazla yağlanma dokusu alınır ve diğer tamamlayıcı işlemler yapılabilir.

Kimlere Uygulanabilir?

Yüz germe ameliyatı, yüz ve boyun bölgesinde yaşlanmanın etkisiyle sarkmaları oluşmuş, ancak derisi hala elastikiyetini kaybetmemiş, başka herhangi bir sağlık problemi olmayan hastalarımız için uygulanabilir. Çoğunlukla 40 yaşın üzerinde erkek ve bayan hastalarımız için yapılan bir cerrahi bir girişimdir. Yapı ve genetik nedenlere bağlı olarak daha erken yaş gruplarında da  bu tip ameliyatlar yapılabilir.

Hangi Ameliyatlarla Kombine Edilebilir?

Yüz germe ameliyatıyla birlikte yüzün daha güzel ve daha genç görünebilmesi amacıyla;

  • Rinoplasti (Burun Estetiği)
  • Gözkapakları Estetiği (Üst ve Alt Göz Kapakları)
  • Alın Düzeltme
  • Kaş Kaldırma Ameliyatları
  • İnce Kırışıklıklar

için botoks ve dolgu (yağ enjeksiyonu, hyalurinik asit vb.) ile yapılabilir.

Ameliyat Öncesi

Üsküdar Özel Hürrem Sultan Hastanesi olarak yüz germe ameliyatında önceliğimiz, hastamız bize başvurduğu zaman, yüzdeki yaşlanma ve sarkmaya bağlı olarak meydana gelen durumu değerlendiriyoruz. Doktorumuzun muayenesinden sonra, hastamızın bu ameliyattan beklenti ve isteklerini plastik cerrahi doktorumuza açık bir şekilde ifade edip ameliyatı, hastamızla ortak bir karar sonrasında birlikte planlayabilmektedir.

Ameliyat

Yüz Germe ameliyatı genel anestezi altında olabileceği gibi sedasyon lokal anestezi ile de yapılabilir. Yüz germe ameliyatı tekniğe ve yapılacaklara göre 3 ile 10 saat arasında sürebilir. Ameliyattan sonra hastalarımız bir gece gözetim altında hastanemizde kalırlar. Yüz germe ameliyatı izsiz bir ameliyat olmayıp, izler saklandığı için belirgin olmamaktadır. Ameliyat izleri kulak önü ve arkasında şakak bölgesinde, saçlı deri içinde gizlenir.

İyileşme

Ameliyat sonrasında yüzde genel bir şişlik, morarma, uyuşma ve gerginlik hissi meydana gelebilir. Ameliyattan 1 gün sonra hastalarımız ayağa kalkar ve evdeki işlerini kendileri görebilir. Gözler, burun ve ağız açık kalacak şekilde başa sargı konulur ve soğuk uygulama yapılabilir. Dikişler kendiliğinden eriyen dikiş olmasından dolayı ameliyattan sonra dikiş alınmaz. Bir hafta sonrasında hastamız şişliklerin geçmesine bağlı olarak işine dönebilir, bayan hastalarımız makyaj yapabilir. Yüz bölgesinin aşırı güneş ışınlarından korunması gerekir, darbe almaktan kaçınılmalı ve 2 ay ağır egzersiz yapılmamalıdır. Yüz germe ameliyatlarımız, yüz ve boyun bölgesinde sarkmaları olan, deri elastikiyetini kaybetmemiş hastalarımızda, yüz güldürücü sonuçlar vermekle birlikte, kalıcılığı kişinin yapısı ve çevre koşullarına göre 5 ile 10 yıl arasında bazen de ömür boyu dayanabilir.

Paylaş:

Formu Doldurarak Bize Ulaşabilirsiniz!

Yazdığım bilgilerin sadece bilgilendirme amacı ile Hürrem Sultan Hastanesi tarafından kullanılmasını kabul ediyorumaydınlatma metnini okudum anladım.
Lütfen bekleyiniz mesajınız gönderiliyor.